27 Απριλίου, 2024
Αθλητικά Νέα

«Μυθικός» Γουίλιαμς Γκος στο Παρτιζάν – Ολυμπιακός με ρεκόρ καριέρας στη Euroleague

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 74-69 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παρτίζαν για την 32η αγωνιστική της Euroleague, χάρη σε μία τρομερή εμφάνιση του Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος, ο οποίος έκανε και προσωπικό ρεκόρ στη διοργάνωση.

Ο Γουίλιαμς – Γκος ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού σε όλο το παιχνίδι, αλλά και παίκτης “κλειδί” στη μεγάλη ανατροπή από το -13 στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Παρτιζάν, συμβάλλοντας τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Πειραιωτών ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 24 λεπτά αγώνα, με το τελευταίο στατιστικό να αποτελεί και ρεκόρ του στη Euroleague.

Οι πέντε κερδισμένες μπάλες του Γουίλιαμς – Γκος ήταν αυτές που έκαναν τη διαφορά στο φινάλε για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού κράτησαν τους Σέρβους σε μόλις 10 πόντους στην τελευταία περίοδο.